DiabDogs - DiabDogs- Polska

Idź do spisu treści

Menu główne:

Czego dotyczy projekt DiabDogs:

To pierwszy w Polsce projekt powtarzalnego szkolenia psów sygnalizujących niedocukrzenie u chorych na cukrzycę insulino zależną. Niedocukrzenie jest jednym z najgroźniejszych ostrych powikłań TERAPII cukrzycy, a  nie samej choroby. W przebiegu leczenia chorzy często zatracają subiektywne odczucia niedocukrzenia, a dotychczasowe metody diagnostyczne nie pozwalają na wykrycie w porę wszystkich incydentów hipoglikemii. Niezauważone przez  pacjenta niedocukrzenie szybko prowadzi do zaburzeń świadomości, a bez interwencji może skończyć się utratą przytomności do inwalidztwa lub śmierci włącznie.

Nasze psy koncentrują się na chorym właścicielu, uczą się zauważać zmiany jego zachowania, spocenie skóry i niepokój. Ich reakcja jest szybsza niż pacjenta bo reagują już przy poziomach  cukru ok. 70mg/dl. Granica niedocukrzenia to poziom rzędu 50mg/dl.
Szkolenie takiego psa trwa ok. 6 miesięcy przy optymalnym zaangażowaniu właściciela. Pies w zależności od indywidualnych uzdolnień jest w stanie podjąć odpowiedzialną „służbę" po  upływie ok. 12 miesięcy.
Psy przez nas szkolone poddawane są testom kwalifikującym, ponieważ nie ma sensu szkolić psa, który nie ma żadnych zdolności do tego rodzaju służby.

W dziedzinie  diabetologii mamy cały sztab, współautorka tego programu pani dr.Jolanta Wittek-Pakuło współpracuje w Niemczech z naukowcami firmy Medtronic, dzięki czemu możemy przeprowadzać pewną walidację wskazań  psa.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego